• Kalendár

  Júl  2020
  Pon Uto Str štv Pia Sob Ned
     
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31  

Čo je to odpor?

Naša myseľ má veľmi zvláštny zlozvyk. Ak niečomu nerozumieme, alebo to nepoznáme, označí to ako zlé. Možno sme si všimli, že na jednu a tú istú vec, môžu mať dvaja ľudia odlišné názory. Je to preto, že všetci máme odlišnú výchovu, odlišné skúsenosti, návyky…Nuž a prečo máme v živote problémy? Len a len z tohto jednoduchého dôvodu. Ako často sme sa pristihli v živote, že bojujeme s „veternými mlynmi“? Alebo sme stále presvedčení o tom, že vždy máme pravdu, ale že všetci ostatní sú ignoranti a odmietajú ju uznať?

Odmietanie nie je naša prirodzená reakcia s ktorou sa rodíme. Odmietanie je produktom našej výchovy, vplyvu okolia a našich vedomostí, skúseností, návykov. Keďže je to niečo čo je neprirodzené, jedná sa o akýsi dosť neprospešný a život si komplikujúci zlozvyk. No ale my sme tu na to, aby sme sa zlozvykom odúčali, tak prečo nezačať hneď…

Aby sme boli presvedčení, že niečo je zlozvyk, musíme sa najprv uistiť o tom, že je to zlozvyk, že nám to neprospieva. Musíme to uvidieť na vlastné oči že je to tak a nemôže to byť inak. Deň čo deň praktizujeme svoje zlozvyky v každodennom rutinnom živote a trvá nám veľmi dlho kým nám „svitne“, kým si to všimneme. K tomu aby sme si všimli že niečo robíme inak ako nám prospieva, potrebujeme dve veci. Buď je to nami samotnými vypestovaná všímavosť pochodov našej mysle, alebo proste nám to niekto ukáže. „Aha, toto je hruška“. No ale čo na tom že hrušku vidíme, my ani tak neveríme že je to niečo čo sa dá jesť. Až keď zahryzneme do hrušky a potom do jablka a všimneme si rozdiel, potom uveríme. To je to, čomu sa v praxi hovorí „uvidieť veci také aké sú“. Znamená to uvidieť ich v dualite, proste porovnať ich s niečím podobným a svojimi zmyslami si všimnúť že sú odlišné. Takže našu hrušku aj uvidíme, aj ohmatáme, aj očucháme, aj ochutnáme. No a od tej doby náš zlozvyk považovať jablko za jediné „jedlé“ ovocie zmeníme a do svojho jedálnička zaradíme občas aj hrušky…Takto nejako to funguje s odporom a s odúčaním sa mu.

Posted in: Meditačné otázky a odpovede

Článok z kategórie