• Kalendár

  Júl  2020
  Pon Uto Str štv Pia Sob Ned
     
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31  

Je podstatné, aby som pri vciťovaní sa do predmetov snažil pomenovať môj pocit slovami? Často je zmena pocitu výrazne odlíšiteľná a promptná, ale nájsť „správne“ pomenovanie je zdĺhavý, hoci tiež zaujímavý proces. Je potrebný?

Áno, správne pomenovanie je „POCIT“.

Všetko je potrebné nejako pomenovať. Niekedy je však všeobecné pomenovanie oveľa účinnejšie ako si vymýšľať niečo čo nie je pravda. Takže jedným slovom, netreba sa trápiť nad  tým či objekty okolo nás sú smutné či veselé, závistlivé či dobrosrdečné. Ak pri ich vnímaní cítime pocit, proste si iba v duchu povieme že je to „pocit“ že objekt cítime, to úplne stačí. Tak ako máme slovnú pamäť, máme aj pocitovú pamäť, ktorú vytvárame práve tým, že si pocit zapamätáme. Rozvíjanie pocitovej pamäte pomáha rozvíjať intuíciu.

Vciťovanie, teda stotožňovanie sa s objektmi je vlastne komunikácie s okolím. Každý spôsob komunikácie slúži k získavaniu informácií. Informácie o objektoch má človek schopnosť získavať za pomoci vnemov, pocitov, predstáv a myšlienok. To znamená, prvotný vnem sa v našej mysli mení na pocity, predstavy, myšlienky, teda slovné pomenovanie. Keďže je to veľmi zložitý proces, ktorý sa prejavuje sa v každom z nás inak, preto je aj každá ľudská myseľ iná, preto sme každý iný vo svojom prejave.

Všetko čo robíme a o čo sa snažíme by malo mať nejaký účel. My sme sa narodili kvôli tomu, aby sme rozvinuli svoj vlastný osobnostný potenciál, ktorý máme každý iný. Tak ako je každá kvetina na lúke iná, trošičku, ale predsa iná, tak aj každý z nás má trošičku iné vnímanie. Nesnažme sa preto porovnávať sa s inými, chcieť robiť to čo robia oni. Oni sú iní, oni majú svoj spôsob vnímania a my máme svoj spôsob vnímania ktorý je iný ako ich a preto je jedinečný.

Posted in: Meditačné otázky a odpovede

Článok z kategórie