Intenzívny výcvik

Kosti sa nepohybujú samé od seba, hýbu nimi svaly.
Svaly sa nepohybujú samé od seba, prikazujú im to nervy.
Nervy nedávajú príkazy samé od seba, diktuje im to mozog.

Spineworks – čo je to?

Spineworks (práca s chrbticou) je holistický a liečebný systém doplnkovej terapie tela. Tento systém sa zaoberá špecifickými i nešpecifickými bolesťami (chrbta a iných miest). Keď príde nový klient, je cieľom „napraviť“ aktuálny problém a naučiť ho, ako sa má o svoje telo starať. Kedykoľvek sa niečo „pokazí“, existuje rada terapií, ktoré to dokážu zase dať do poriadku alebo odstrániť bolesť, ale za deň, za týždeň, mesiac atď. sa problém vráti a cyklus pokračuje. Spineworks sa pokúša tento cyklus ukončiť a obnoviť u klienta schopnosť používať danou časť tela a obnoviť jej pružnosť.

Na systému Spineworks je v tejto súvislosti dôležité, že sa prednostne zaoberá mäkkými tkanivami tela; svalmi, úponmi, fasciami, spojivovými tkanivami a dokonca väzmi. V každom prípade, buď mäkké tkanivo skeletálnu štruktúru vychýlilo, alebo ju tam drží (napríklad po úraze). Ak sa niečo pokúsime znovu zrovnať, bez toho aby sme toto tkanivo predtým uvoľnili, vráti sa to nakoniec do vychýlenej pozície. Ak tkanivo najprv uvoľníme a skeletálnu štruktúru zrovnáme až potom, čo bude pripravená vrátiť sa bez použitia sily, máme mnoho väčšiu šancu, že napravenie bude trvalé. Táto téma má samozrejme mnoho variácií podľa toho, ako dlho problém trvá a aké ďalšie problémy v tele tohto človeka existujú.

Spineworks je komplexná terapia používajúca neuro-muskulárny prístup, ktorý jej umožňuje použiť zrovnanie chrbtice bez vynaloženia sily. Úlohou chrbtice je chrániť miechu, a preto je pravdepodobne najdôležitejšia posturálna časť tela a hrá kritickú rolu u mnohých problémov. Napätie v chrbtových a spinálnych svaloch môže ovplyvniť bolesť v mnohých častiach tela, rovnako ako samotná chrbtica a mnoho zdanlivo nesúvisiacich symptómov a chorôb – len pomyslite na tých veľa nervov, ktoré prebiehajú pozdĺž chrbtice a vystupujú medzi stavce, aby riadili niektoré orgánové či motorické funkcie – tie všetky môžu byť ovplyvnené napätými svalmi pozdĺž chrbtice.

Filozofia

Technika Spineworks sa riadi pravidlom nepoužívania sily. Tento prístup navodí obnovenie narušenej komunikácie medzi mozgom, nervami a svalmi a vlastne vstúpi do vnútornej pamäte svalu, aby obnovil spojenie medzi mozgom a svalom. To zase stimuluje procesy obnovenia rovnováhy tela a „vyparuje“ bolesť, uvoľňuje svalový spazmus a urýchľuje proces uzdravenia. Takže sval uvoľňuje vlastný systém človeka.

Predstavte si, že miesto niekoľkých setov svalov, veľa spojivového tkaniva (fascií, šliach, väzov) máte len jeden veľký orgán, ktorého súčasťou sú spojenia a prepojenia. Potom sa začíname dostávať bližšie k pravde! Zakaždým, keď zdvihnete pažu, nezúčastňujú sa tohto pohybu len niekoľké ramenné svaly (trapezius, deltoideus a supraspinatus) pri súčasnom uvoľnení antagonistov, ale taktiež krčné svaly a svaly druhého ramena (aby ste zostali v rovnováhe), ďalších asi 20 ramenných svalov (kvôli stabilite); svaly podopierajúce chrbticu (pretože každá akcia spôsobuje rotáciu v stavcoch); dolnú časť chrbtice a panva (ďalšia stabilita a opora, taktiež udržuje zadok na stoličke) a každá noha sa bude zúčastňovať iným spôsobom (zvlášť v stoji).

Môžeme teda vôbec povedať, čo presne spôsobilo klientov problém? S istotou asi nie! Našťastie to neznamená, že klientom nemôžeme pomôcť. Ani to neznamená, že nemáme úspech – mnoho študentov prichádza do druhej triedy a rozpráva o členoch svojej rodiny a priateľoch, ktorých už „vyslobodili z bolestí“.

Výcvikový program

Výcvikový program sa vyučuje v 2 cykloch, 3 denných predĺžených víkendov. Patria k nemu (samozrejme) špecifické techniky, ale taktiež predstavenie myšlienok a teórií, ktoré budú pre mnohých študentov nové.

Osnovy kurzu
(podliehajú zmenám, ale zahŕňajú všetky ďalej uvedené témy)

Povaha kurzu je nanajvýš praktická. Prax je čo možno najviac, patria k nej praktické ošetrenia prevádzané študentami s podporou a vedením. Taktiež dostatok teórie, ktorá dáva pevný základ a vysvetlenie, prečo veci fungujú tak, ako fungujú.

 • Vedúce princípy Spineworks
 • Dôležitosť uvoľnenia svalových spaziem
 • Techniky pre uvoľnenie svalov
 • Metódy pre prácu s chrbticou
 • Nenásilné vyrovnanie chrbtice
 • Metódy pre prácu so zbytkom trupu
 • Metódy pre prácu s krkom
 • Metódy pre prácu s panvou
 • Nenásilné znovunarovnanie panvy a vyrovnanie dĺžky nôh
 • Metódy pre prácu s ramenami a pažami
 • Metódy pre prácu s bedrami a nohami
 • Dôležitosť pohybu (alebo cvičenia) pre angažovanosť klienta
 • Špecifické pohybové techniky a nápady
 • Prípadové štúdie prevádzané študentami – k tomu ponúkam priebežnú podporu prostredníctvom e-mailu

Pre koho je kurz vhodný?
Kurz nie je určený iba pre maserov a fyzioterapeutov, ale aj pre ľudí, ktorý chcú pomáhať príbuzným. Účasť na kurze nie je podmanená znalostiam anatómie.

Kurz vedie Ing. Krasimira Markova – profesionálna a certifikovaná terapeutka techniky Arvigo, venuje sa ošetreniam chrbtice technikou Spineworks a Kraniosakralnou terapiou. Vyučuje omladzovaciu techniku Rejuvenance. Zároveň pracuje ako Feng Shui poradca a Life Couch.

Termíny v roku 2021
Spineworks I – 6.1. – 8.1. 2023
Spineworks II – april 2023
 Interaktivny Spineworks

Miesto konania: Bratislava alebo Penzión Harmónia, Harmónia 3173, 900 01 Modra, lokalita Malé Karpaty cca 25 km od Bratislavy
Cena: 240 Eur/ jeden cyklus
Ubytovanie a strava: ubytovanie nie je v cene kurzu
Individuálne ošetrenie u lektorky:  Spineworks 60 min. – 40 Eur  (pre účastníkov výcviku 30 Eur)
Prihlášky:  krasia.markova@gmail.com
Info: krasia.markova@gmail.com, +421 903 288 381